پرینت

معرفی گروه مهندسی مکانیک

 مدير گروه : دکتر حسن جلالی

کارشناس گروه : آقای رضا مقدسی

اعضای گروه : دکتر حامد ديلمی عضدی - دکتر حسن جلالی - دکتر حسن الهی-دکتر حمیدرضا رضايی آشتيانی - دکتر سمیه داوودآبادی احمدی - دکتر ابوالفضل حاجی زاده اقدم - دکتر محمد گهری - دکتر مهدی صفری-دکتر مجید رجایی

مشخصات کلی دوره کارشناسی مهندسی مکانیک

مقدمه:

مهندسي مكانيك از شاخه‌هاي کهن مهندسي است كه كاربردي وسيع در تمامي بخشهاي صنعتي جهان امروز داشته و نقشی شايسته و بارز در توسعه و پيشرفت دانش و فناوري ايفا مي‌نمايد. حوزه فعاليت مهندسي مكانيك آنچنان گسترده است كه نه تنها صنعتي را نمي‌توان يافت كه از آن بي نياز باشد بلكه بخش مهمي از توسعه تمامي صنايع مرهون پيشرفتهاي بدست آمده در مهندسي مكانيك است.

از طرف دیگر، با رشد سریع و روزافزون علوم همراه با توسعه شگفت انگيز صنعت و فناوری در جهان، مرزهاي اختصاصي بین رشته هاي مهندسي روز به روز كمرنگ تر شده و حوزه‌هاي فعاليت مشترك آنها به سرعت در حال گسترش است. اين امر از سويي باعث شده تا بسياري از دروس و گرايش هاي مربوط به هريك از رشته‌هاي مهندسي را در ساير زمينه‌هاي مهندسي نيز بتوان يافت و از سوي ديگر باعـــــــث ايجاد زمینه های تخصصی تحت عنوان كلي "زمینه های بين رشته‌اي interdisciplinary" گرديده است.

اهميت و لزوم بازنگري دوره‌هاي آموزشي باعث شده است تا همگام با دانشگاه هاي معتبر جهاني ، بسياري از دانشگاه‌هاي كشورمان اقداماتي را در جهت اصلاح دوره‌هاي آموزشي شامل عناوین ، موضوعات، و محتواي دروس به عمل آورند. گروه فني و مهندسي شوراي عالي برنامه ريزي ، با اتكال به خداوند متعال و با توجه به نيازهاي كشور از يكسو و به منظور ايفاي نقش شايسته و همگامي كشورمان با كاروان شتابان علم و صنعت از سوي ديگر ، اقدام به بازنگري كلي دوره كارشناسي مهندسي مكانيك نموده تا بطور يكپارچه و فراگير در كليه مراکز آموزشي تابعه وزارت علوم،تحقیقات و فناوري قابل اجراء باشد. اميد است با برنامه ریزی مناسب و تلاش مضاعف و پشتيباني و حمايت دانشگاهها، اين اقدام در رشد و شكوفائي استعدادهاي درخشان جوانان كشورمان مفيد و موثر بوده و در ارتقاء نام جمهوري اسلامي در عرصه دانش و فناوري جهاني نقشي شايسته داشته باشد.

تعریف و هدف :

دوره كارشناسي مهندسي مكانيك يكي از دوره‌هاي تحصيلي آموزش عالي است كه هدف آن ارتقاء سطح دانش مهندسي كشور در رشته مكانيك و تربيت افراد مستعدي است كه آموخته‌هاي نظري و عملي آنها هم سطح دانشگاه‌ها و مراكز پيشرفته علمی و صنعتی جهان باشد. با طی این دوره، دانش آموختگان مهندسي مكانيك آماده می شوند تا وظايف محوله برای اجرای پروژه های صنعتی شامل تحقیق و مطالعات اولیه، طراحي مقدماتی، محاسبات طراحي با جزییات و تهیه نقشه ها و مدارک فنی، تدوین فناوری ساخت و روش تولید، مديريت و اجرا و تعمیر و نگهداری را با آگاهي علمي و فني در كليه حوزه‌هاي مرتبط با مهندسی مکانیک به عهده گرفته وبا موفقيت انجام دهند. دوره كارشناسي مهندسي مكانيك شامل دروس نظري ، آزمايشگاهي، كارگاهي و كارآموزي است.

 

نوشته شده توسط کارشناس گروه مکانیکارسال شده در: مهندسی مکانیک

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صنعتی اراک است.
اراک ، خیابان دانشگاه ، دانشگاه صنعتی اراک / کدپستی : 38181-41167 / صندوق پستی : 38135-1177